Michalovská olympionička
Iba šestnásťročná hokejistka Nicol Čupková reprezentuje Slovensko a črtá sa jej historická šanca štartovať pod piatimi kruhmi v Kanade.
Ak by sme zalistovali v histórii účasti slovenských športovcov na zimných olympijských hrách, asi ťažko by sme tam našli niekoho zo zemplínskeho regiónu. ZOH 2010 vo Vancouveri môžu byť v tomto smere výnimkou, a to vďaka ženskému hokeju. V ňom mohli Slovenky o účasti na ZOH prednedávnom iba snívať. V uplynulej sezóne však vyrazili dych mnohým odborníkom aj fanúšikom tohto športu. V apríli si v rakúskom Grazi vybojovali postup do elitnej kategórie MS a ešte predtým v novembri 2008 sa v nemeckom meste Bad Tölz (Bavorsko) kvalifikovali aj medzi osmičku účastníkov turnaja ZOH 2010.
Začínala ako štvorročná
Dva dni pred začiatkom tejto olympijskej kvalifikácie dovŕšila svojich šestnásť rokov Nicol Čupková z Michaloviec. Tento fakt bol veľmi dôležitý z hľadiska jej účasti na turnaji, keďže podľa predpisov môžu v súťažiach IIHF v kategórii žien štartovať hráčky minimálne vo veku šestnásť rokov. Tréner reprezentácie Miroslav Karafiát využil túto skutočnosť a do zostavy na olympijskú kvalifikáciu zaradil aj odchovankyňu michalovského hokeja, čím sa potvrdilo, že mladučká Nicol je nielen veľkým talentom, ktorý na sebe dokáže tvrdo pracovať, ale aj platnou hráčkou ženskej reprezentácie. "S hokejom som začala ako štvorročná. Rodičia tam chceli prihlásiť môjho mladšieho brata, jemu sa však veľmi nechcelo. Ja som však povedala, že to skúsim. Keďže v Michalovciach sa hokeju venuje iba minimum dievčat, musia hrávať v chlapčenských družstvách, čo bol aj môj prípad. Každopádne mi tento fakt po hernej stránke len prospel, získala som takto veľa cenných skúseností a návykov. Mojím prvým trénerom bol Michal Galan, ktorému aj teraz s odstupom času chcem veľmi poďakovať, že ma prijal do hokejovej prípravky a že ho neodradilo najmä to, že som "iba" dievča. Ďalšími trénermi, ktorí sa v kategórii žiakov starali o môj hokejový rast, boli Martin Stripai, Peter Mihaľo, Peter Tirpák a Michal Pastrňák. V druhom ročníku ZŠ som hosťovala s ďalšími tromi spoluhráčmi z Michaloviec v družstve štvrtákov Trebišova. Ako štvrtáčka som prestúpila z II. ZŠ do hokejovej triedy na V. ZŠ," takto opisuje svoje hokejové začiatky a žiacku éru najmladšia hráčka ženskej reprezentácie SR, ktorá je okrem trénerov za svoj hokejový rast a vytvorené podmienky v škole vďačná aj riaditeľovi V. ZŠ Ladislavovi Vjestovi, zástupcovi Jozefovi Uchaľovi, triednej učiteľke Irene Vargovej a telocvikárke Radke Hajdukovej.
Rýchly skok k ženám
Medzi chlapcami sa jej na poste strednej útočníčky strelecky mimoriadne darilo. Niet preto divu, že v 7. ročníku ZŠ sa o ňu začali zaujímať nielen slovenské ženské kluby, ale dokonca aj reprezentácia. Trinásťročná som popri chlapčenských družstvách začala hrávať aj za ženy Prešova, kde som mala striedavý štart, to znamená, že hrala som za HK Mládež Michalovce a zároveň hosťovala za Šarišanku Prešov," hovorí o svojom ďalšom pokračovaní kariéry. V takom mladom veku začať hrať za ženské ligové družstvo je svojím spôsobom rarita, aj keď v ženskom hokeji sa tieto výnimky občas vyskytujú. "Čo za decko medzi nás prišlo? Tá chce spolu s nami hrávať?" nechápavo krútili hlavami jej nové prešovské spoluhráčky. "Podarilo sa mi ich však rýchlo presvedčiť, že som tam neprišla z protekcie, ale ako talent, ktorý sa má stať ich platnou posilou," zaspomínala Nicol na svoj príchod do Prešova.
Ďalšiu sezónu podobným spôsobom fungovala na osi Michalovce žiaci - Poprad ženy, ale po roku sa ako deviatačka vrátila naspäť k ženám Prešova, pričom stále hrávala aj za žiakov Michaloviec.
Že sa medzi ženami rýchlo aklimatizovala, svedčí aj fakt, že ako trinásťročná v marci 2006 už bola nominovaná na dva prípravné zápasy ženskej reprezentácie s Rakúskom.
Ponuka, aká sa neodmieta
Až potom prišla neodolateľná ponuka. "V deviatom ročníku prišla zatiaľ moja najlepšia ponuka, a to od HC Slovan Bratislava - ženy, teda od toho najlepšieho, čo na Slovensku momentálne v ženskom hokeji funguje. Keďže takáto ponuka sa len ťažko odmieta, sťahovala som sa do Bratislavy. A moje ciele v blízkej budúcnosti? Dostať sa do nominácie na ZOH 2010 a MS 2011, úspešne ukončiť štúdium na strednej zdravotnej škole v Bratislave a zahrať si profi hokej v zahraničí," hovorí Nicol o svojom pôsobení pri Dunaji a o ďalších cieľoch. "HC Slovan - ženy je tréningovým centrom slovenskej reprezentácie, kde sa sústreďuje čo najviac kvalitných hráčok. V slovenskej lige nemáme vážnu konkurenciu, preto tu hráme iba mimo súťaže. Našou hlavnou náplňou počas sezóny je účasť v medzinárodnej súťaži EWHL (Elite Women Hockey League), v ktorej okrem nás figurujú celky z Maďarska, Slovinska, Rakúska, Nemecka, Česka a Talianska. Kostru nášho kádra tvoria hráčky z východného Slovenska, okrem mňa sú tu odchovankyne Popradu, Spišskej Novej Vsi, Prešova a Košíc. Je nás tu rovný tucet," dodáva Nicol Čupková, ktorá to má aj po finančnej stránke v Bratislave lepšie. Kým v Michalovciach jej rodičia museli financovať kompletný výstroj a platiť za ňu aj poplatky klubu, v ženskom HC Slovan časť výstroja, ako aj niektoré ďalšie náklady, vrátane cestovného, klub hráčkam prepláca. V hlavnom meste SR je za svoje výkony vysoko cenená aj medzi fanúšikmi. "Je to veľmi talentovaná hráčka a super bojovníčka a hlavne smrtiaca v brejkoch a v streľbe," nechal sa počuť jeden z pravidelných návštevníkov zápasov bratislavského celku.
Na dvere klope olympiáda
Že to v ženskom HC Slovan s prípravou reprezentácie na ZOH myslia vážne, svedčí aj fakt, že okrem medzinárodnej ligy budú slovanistky v sezóne 2009/10 hrávať aj v súťaži starších žiakov, aby sa adeptky olympijskej reprezentácie mohli ešte viac zdokonaliť vo svojom hokejovom umení. Samotný olympijský turnaj sa bude hrať v dvoch štvorčlenných skupinách. Prví dvaja postupujú do semifinále, nižšie umiestnení budú hrať o 5. až 8. miesto. Slovenky majú v skupine Kanadu, Švédsko a Švajčiarsko. V elitnej skupine si niet z čoho vyberať. Či máme Kanadu, alebo USA, to je v podstate jedno. Títo dvaja suveréni ženského svetového hokeja sú pre Európu len ťažko dostihnuteľní, aj keď Švédky na ZOH v Turíne dokázali v semifinále zdolať USA. Či je pre nás lepšie Švédsko alebo Fínsko, ťažko jednoznačne povedať, hoci podľa výsledkov posledných dvoch MS by Švédky mohli byť o niečo prijateľnejším súperom. S Fínskom máme odohrať v tejto sezóne dva prípravné zápasy, so Švédskom sa stretneme na olympiáde. Potom budeme múdrejšie v tom, kto z nich dvoch je pri nás viac prijateľný," položartom-polovážne poznamenala k sile severských súperov Nicol Čupková.
V juniorskej reprezentácii kapitánkou
Okrem ženskej reprezentácie venuje Nicol svoj čas aj juniorskej do 18 rokov, kde na MS I. divízie na prelome rokov 2008/2009 vo Francúzsku bola kapitánkou a kde Slovenky obsadili tretie miesto. Ďalšie MS tejto kategórie sa uskutočnia v apríli 2010 na Slovensku a naše mladé hokejistky by domáce prostredie veľmi rady využili na postup medzi svetovú juniorskú elitu. Zatiaľ sa to Slovenkám podarilo v kategórii žien, kde ich medzi elitnou osmičkou MS 2011 (dejisko zatiaľ neurčené) v skupine čakajú USA, Švédsko a Rusko. Je dosť možné, že po týchto majstrovstvách niektoré dievčatá s hokejom skončia. Pôvodne tak mali v pláne už po ZOH 2010, ale po postupe do elitnej kategórie MS si nechcú nechať ujsť príležitosť zahrať si aj tam. "Je možné, že bude nasledovať aj generačná kríza. Medzi "tínedžerkami" v súčasnosti niet na Slovensku veľa hokejistiek, ktoré by súčasnú generáciu plnohodnotne nahradili. Skôr vidím šancu o niekoľko rokov neskôr, keďže u žiačok najnižších ročníkov základných škôl sa rysuje na slovenské pomery celkom slušný záujem," zhodnotila vyhliadky do budúcnosti Nicol, ktorá vďaka svojmu mladému veku má veľkú šancu hrávať za Slovensko aj o niekoľko rokov neskôr s hráčkami, ktoré teraz ešte len v prípravke s hokejom začínajú.
Zdroj: denník KORZÁR